tel.: 12 638 39 39 fax: 12 636 56 58 drewit@drewit.krakow.pl

Jak oświetlić kuchnię, aby była piękna i funkcjonalna?

Urządzając kuchnię powinniśmy pamiętać o odpowiednim oświetleniu jej poszczególnych stref. Prawidłowo dobrane rozwiązania dodają wnętrzu klimatu, doświetlają blaty i pozwalają lepiej dostrzec to, co kryją kuchenne szafki i szuflady. W nowoczesnej kuchni doskonale sprawdzają się taśmy LED i uniwersalne oprawy.


Każda kuchnia, niezależnie od wielkości i aranżacji, to pomieszczenie, w którym powinniśmy czuć się komfortowo. Bardzo ważny jest nie tylko przemyślany i praktyczny układ mebli, ale także odpowiednio dobrane, funkcjonalne oświetlenie. To w dużej mierze od niego zależy, czy w kuchni praca będzie przebiegała przyjemnie i sprawnie. Oświetlenie ma również walor dekoracyjny. Urządzając nowoczesną kuchnię należy zatem pamiętać o prawidłowym oświetleniu jej głównej części, blatów oraz mebli.

Oświetlenie centralne

Po pierwsze należy zaplanować niezbędne oświetlenie centralne, którego używa się najczęściej i najdłużej. Trzeba przecież równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. W tym celu można wybrać główną lampę wiszącą lub oprawy kierunkowe w podwieszanym suficie bądź na listwie. Bardzo modnym rozwiązaniem jest również podświetlenie powierzchni sufitu paskami LED. – Nada się tutaj taśma Häfele Loox Led 3032, która posiada dwie temperatury barwowe diod (jest to tzw. taśma Multi White), dzięki czemu możemy ustawić pożądaną temperaturę w odpowiednim dla nas momencie sterując nią za pomocą pilota lub Aplikacji Häfele Connect – mówi Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia LED w firmie Häfele.

Oświetlenie blatu

Nie mniej istotne jest oświetlenie miejsca pracy, tak aby gotowanie było jeszcze przyjemniejsze i przebiegało sprawnie oraz bezpiecznie. W nowoczesnej kuchni do oświetlenia blatu i kuchenki również doskonale sprawdzą się taśmy LED. Okazują się idealne, gdy potrzebujemy równomiernego i bezpośredniego oświetlenia powierzchni roboczej. – Za pomocą pełnej oferty szybkozłączek oraz dzięki możliwości skracania taśm LOOX LED nadamy oświetleniu indywidualny charakter – podkreśla Maciej Wikorejczyk.

Łatwe w montażu taśmy przymocowuje się pod górnymi szafkami kuchennymi, w rozmaitych profilach aluminiowych.

Nad blatem sprawdzą się także oprawy o dużej powierzchni świecenia. – Oświetlenie poprawia funkcjonalność kuchni. A oświetlenie opraw LOOX LED 3023 i 3025 jest wyjątkowo homogeniczne i stylowe – mówi ekspert.

Taśmy LED można zamontować także na wyspie lub oświetlając np. cokół. Będą wtedy bardzo ładną dekoracją i stworzą we wnętrzu przyjemny nastrój. Ułatwiają także poruszanie się po pomieszczeniu. Maciej Wikorejczyk podpowiada, że taśmy z powodzeniem można zastąpić dekoracyjnymi i orientacyjnymi oprawami nawierzchniowymi ze zmienną barwą światła (ciepły, neutralny, zimny):

Przykładem są oprawy LOOX LED 2048, które są idealnym wyborem, do stworzenia odpowiedniej atmosfery. Mogą być wpuszczane albo zamontowane na powierzchni mebli np. w otwartych półkach, a barwę światła można dowolnie wybrać za pomocą pilota lub aplikacji Häfele Connect – tłumaczy Maciej Wikorejczyk.

W systemie LOOX LED oświetlenie ze zmienną temperaturą barwową (Multi White) występuje zarówno w wersji punktowej, jak i w taśmach LED. – Można również je dowolnie zaprogramować dzięki wcześniej wspomnianej aplikacji Häfele Connect. Wystarczy je tylko podłączyć do urządzenia Hafele BLE Box – informuje Maciej Wikorejczyk.

Jasne szafki i szuflady

Planując oświetlenie w kuchni powinniśmy pamiętać także o wnętrzach szafek i szuflad, aby bez trudu znajdować sprzęt, którego potrzebujemy. W najrozmaitszych meblach i szafkach pożądany efekt stworzy jednorodny strumień świetlny opraw LOOX LED 2027. Doskonale oddają barwy, niezależnie, czy są wpuszczane, czy zamontowane nawierzchniowo. W szafkach bardzo dobrze spiszą się również płaskie, uniwersalne oprawy nawierzchniowe LED 2027. Ich krawędź jest podświetlana, a punkty świetlne nie są widoczne. Zamocowanie jest ukryte pod nakładaną zaślepką. Z kolei do szuflad polecane są oprawy akumulatorowe LED 9005, które montuje się także w innych miejscach przechowywania i wnękach. Oprawy można ładować za pomocą dołączonego kabla micro USB.

Systemy oświetlenia meblowego LOOX LED to prostota instalacji, wygoda i estetyka – zauważa Maciej Wikorejczyk. – Oparte na łatwych w montażu modułach, dodają klimatu w kuchni, doświetlają blaty i pozwalają lepiej dostrzec to, co kryją kuchenne szafki i szuflady – dodaje.

 

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.